2 kwietnia – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI – GŁÓD SŁÓW

Święto książki obchodzimy zawsze w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego wydarzenia i przygotowuje list do dzieci. Polska była organizatorem w 1980 r. Tym razem gospodarzem jest Słowenia, a list do Was napisał pisarz Peter Svetina. Przeczytajcie krótki, ale ciekawy fragment.
Głód słów
„Znam chłopca, który musiał przejść operację oka. Przez dwa tygodnie po zabiegu wolno mu było leżeć tylko na prawym boku i nie mógł czytać przez cały miesiąc. Kiedy po półtora miesiąca wziął do ręki książkę, czuł się tak jakby czerpał słowa łyżką prosto z miski. Tak jakby je jadł. Po prostu je pożerał.(…)
Słowa w poezji i historiach są pożywieniem. Nie strawą dla ciała, nie pokarmem, który wypełnia (…) żołądki. Są pokarmem dla ducha i dla duszy.(…)”

Drodzy Czytelnicy!
Jak uczcić to ważne wydarzenie? Proponujemy, abyście w rocznicę urodzin Andersena przeczytali jego baśń. Na stronie www.wolnelektury znajdziecie też audiobooki, np.  „ Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”. Polecamy piękną i mniej znaną baśń „Dzwony”.

Zapraszamy też do wspólnego tworzenia szkolnej listy książek, które czytamy w czasie
nauki w domu. Krótkie informacje zawierające: tytuł, autora  przysyłajcie na adres biblioteka.sp10@wp.pl  Jeśli to nie jest książka papierowa, to napiszcie: audiobook lub e-book. Podpiszcie się koniecznie.

Zobacz również...

Skip to content