23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich

Święto książki wywodzi się z Katalonii. UNESCO ogłosiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008 r. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi.
   Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Człowieka biblioteka szkolna przygotowała szereg działań promujących czytelnictwo, a także zwiększenie świadomości dotyczącej ochrony własności intelektualnej.
Do obchodów włączyły się klasy naszej szkoły pod przewodnictwem wychowawców i łączników z biblioteką, aby podkreślić to ważne wydarzenie.
M.in. wykonano:
– okładki ulubionej lub wymyślonej książki [na stronie tytułowej powinien się znaleźć się tytuł książki, nazwisko i imię autora];
– żywe okładki, czyli zdjęcia, na którym uczniowie odtwarzają to, co znajduje się na stronie tytułowej, okładce wybranej książki;
– tzw. sleeveface  (klasa 6a)– zdjęcia z okładką książki, na której jest twarz – Konkurs „Ubierz się w książkę”.
[uczniowie ustawiają okładkę tak, by stała się ona na zdjęciu częścią ich ciała.
W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne, śmieszne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. Należy tak zapozować lub ustawić się do zdjęć, aby poza stała się „elementem okładki, który „wychodzi” poza papier.]
– książkę na wieszaku Janiny Porazińskiej „O dwunastu miesiącach” (klasa 3b), czy lapbooki – H. Ch. Andersena „Brzydkie Kaczątko (klasa 3a).

Klasa 7c zorganizowała akcję czytelniczą „Czytam sobie” – „Dzień głośnego czytania”. Uczestnicy projektu Adam Stróżyk i Stanisław Niemiec czytając młodszym kolegom, zachęcali dzieci do czytania i tym samym odkrywania świata, budowania w nich poczucia wartości i tego, że sami mogą dużo.

Serdecznie dziękujemy za aktywny udział w imprezie.