BYĆ JAK IGNACY, czyli klasa 4a poznaje sylwetkę Jana Czochralskiego

Drugim naukowcem IV edycji Być jak Ignacy jest Jan Czochralski – odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, służącej obecnie do otrzymywania monokryształów, które są podstawą do produkcji mikroprocesorów.
Wynalazca stworzył także stop bezłożyskowy (metal B), który doprowadził do rewolucji w kolejnictwie. Jan Czochralski jest najczęściej cytowanym polskim uczonym, jedynym z najwybitniejszych polskich wynalazców.
Z uwagi na brak możliwości badania stopów metali, na tym poziomie bynajmniej, klasa wzięła udział w kolejnym eksperymencie, tym razem będziemy czekać na kryształki soli. Uczniowie poznali wzór chemiczny soli, jej właściwości fizyczne i chemiczne a przede wszystkim wpływ na nasze zdrowie.
#BYĆJAKIGNACY 

Zobacz również...

Skip to content