DZIEŃ DZIECKA w klasie II B

Kochani moi uczniowie,
   z okazji Waszego święta życzę
      spełnienia wszystkich marzeń, radości i szybkiego powrotu do szkoły.

Wasza Pani Sylwia

Co to jest konwencja o prawach dziecka?
Konwencja o prawach dziecka jest międzynarodową umową, która zawiera zbiór praw. Państwo, które ją podpisze jest zobowiązane do przestrzegania zawartych w niej praw. Zawiera 41 artykułów zawierających: prawa osobiste, socjalne, polityczne i tzw. prawa specjalne dotyczące dzieci mniejszości narodowych, sierot, chorych, kalekich itd.
Historia legalizacji praw dziecka jest krótka.
1924 rok – pierwszy zapis praw dziecka w Deklaracji Genewskiej.
1989 rok – pierwszy pełny katalog praw zapisany w Konwencji o Prawach Dziecka przygotowanej przez ONZ.
1991 rok – w Polsce zaczęła obowiązywać Konwencja Praw Dziecka.
Wszystkie dzieci, młodzież do 18 roku życia mają prawo do:
– wypowiedzi własnego zdania w ważnych dla nich sprawach, w których dorośli powinni ich wysłuchać,
– szanowania ich godności i prywatności np. respektowania prywatności korespondencji,
– życia beż przemocy i poniżania,
– ochrony przed złym traktowaniem i krzywdzeniem fizycznym oraz psychicznym,
– życia i prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i umysłowego,
– miłości i wychowania przez oboje rodziców, także gdy rodzice nie mieszkają razem,
– nauki, wypoczynku i pełnej opieki medycznej,
– aby wszystkie sprawy w sądach i urzędach, dotyczące dzieci, uwzględniały najpierw ich dobro, a potem interesy dorosłych.

Zapraszam do galerii prac uczniów. Zobaczcie jak dzieci rozumieją swoje prawa i o czym marzą.