Dzień  Nowych Technologii w Edukacji – w bibliotece szkolnej

 „Kto tę książkę ukradnie, niech mu ręka odpadnie”

   21 marca świętowano w naszej szkole  Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Z tej okazji  biblioteka zaprosiła uczniów klasy 4c oraz 5a na zajęcia czytelnicze, które odbyły się w salach lekcyjnych.
Mieli możliwość obejrzenia dwóch prezentacji multimedialnych związanych z czytaniem.

Pierwsza z nich dotyczyła historii książki od najdawniejszych czasów do XV wieku – do chwili wynalezienia czcionki przez Jana Gutenberga. Uczniowie poznali materiały i narzędzia pisarskie,
a także różne formy książki – od  tabliczek glinianych, poprzez zwoje papirusowe, aż po ostateczną formę, czyli kodeks. Mieli okazję zobaczyć bogato iluminowane rękopisy w pięknych oprawach, mogli podziwiać wyrazistość barwników używanych do zdobienia kart, a szczególnie inicjałów oraz marginesów. Zajrzeli również   do wnętrza średniowiecznej czytelni, poznali też dawne przestrogi, kierowane do potencjalnych nieuczciwych czytelników.

Druga prezentacja wprowadziła w świat trzydziestu najpiękniejszych bibliotek, które znajdują się
na różnych kontynentach. Jedne usytuowane są w starych klasztorach i pałacach, a nawet w dawnym zbiorniku wodnym, inne zostały zbudowane współcześnie i przykuwają wzrok artystycznym połączeniem betonu, szkła oraz  stali.  Każdy czytelnik może tam skorzystać z najnowszych osiągnięć technologii.
Elementem łączącym najstarsze i najnowsze biblioteki pozostaje książka. I choć zmieniła się jej forma, to nadal oferuje odbiorcy wejście w świat marzeń, zachęca do podróżowania w czasie i przestrzeni. Dlatego nadal przyciąga czytelników. W tym obszarze nic się nie zmieniło  od stuleci.

 

 

Zobacz również...

Skip to content