Klub Młodego Programisty zaprasza nauczycieli i uczniów na bezpłatne kursy programowania w Scratch

Szanowni Państwo,

Klub Młodego Programisty zaprasza uczniów Państwa szkoły do wspólnej nauki programowania w języku Scratch. Kursy zostały przygotowane w taki sposób, aby mogły być realizowane przez nauczycieli zarówno w szkole, np. na zajęciach informatyki, zintegrowanych lub dodatkowych, jak i w ramach nauki zdalnej. Prosimy o przekazanie nauczycielom informacji o możliwości skorzystania z materiałów edukacyjnych, które w kreatywny i twórczy sposób uczą kodowania.

Programowanie w Scratch

Kursy programowania w Scratch z Klubem Młodego Programisty to łącznie 16 spotkań dedykowanych uczniom klas 1–3 i 4–6 szkół podstawowych, które pozwolą w ciekawy sposób rozpocząć przygodę z  programowaniem. Nie trzeba być nauczycielem informatyki ani posiadać specjalistycznej wiedzy, żeby wykorzystywać kurs na zajęciach dydaktycznych lub dodatkowych. Dla nauczycieli przygotowaliśmy poradniki metodyczne ułatwiające przeprowadzenie i omówienie kursów, a dla dzieciaków – ciekawe zajęcia, na których stworzą swoje pierwsze programy czy gry zręcznościowe.

Od czego zacząć?

Jeśli jesteś nauczycielem i chcesz, żeby Twoi uczniowie wzięli udział w naszych kursach, wejdź na platformę OSE IT Szkoła i załóż konto. Następnie, w zależności od grupy wiekowej, wybierz:

  • „Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty” –> przejdź do kursu
  • „Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty” –> przejdź do kursu

Po wybraniu kursu znajdziesz już wszystkie potrzebne informacje – instrukcję poruszania się po platformie OSE IT Szkoła, która wyjaśni, jak możesz zarządzać grupami uczniów i monitorować ich postępy na platformie, a także przewodnik po kursie i słowniczek niezbędnych pojęć. Możesz przeprowadzić kurs stacjonarnie, w szkole, lub na platformie OSE IT Szkoła utworzyć konta swoim uczniom i w panelu nauczyciela sprawdzać postępy uczestników realizujących go zdalnie.

Jak wygląda kurs?

Każdy z kursów został podzielony na osiem oddzielnych lekcji stanowiących spójną całość. Ich głównym elementem jest 30-minutowe wideo, w którym trenerzy Klubu Młodego Programisty przedstawiają, jak przygotować aplikację omawianą w danym module. Filmy nie są długie, dzięki czemu nauczyciel ma możliwość wprowadzenia uczniów w tematykę poszczególnych modułów, może porozmawiać o odczuciach dzieci po zrealizowaniu danego zadania i zaproponować swoje modyfikacje czy kontynuację zajęć. Założenie przez nauczyciela kont uczniom zgodnie z instrukcją umożliwi uczestnikom realizację całości materiału zdalnie, a także powrót do kursu we własnym zakresie – w dogodnym miejscu i czasie.

Dlaczego warto?

Kursy w ciekawy sposób wprowadzą uczniów w świat programowania, są też zgodne z podstawą programową. Ich celem jest rozwinięcie u dzieci zainteresowań programistycznych i umiejętności w tym zakresie poprzez naukę wizualnego języka programowania Scratch. Dzięki temu, że kursy dostępne są na bezpłatnej platformie online, wszyscy uczniowie w równym stopniu mogą wykorzystywać swoje szanse edukacyjne i kształtować kompetencje kluczowe. Ukończenie kursu uprawnia również ucznia do pobrania certyfikatu uczestnika.

Więcej informacji na temat kursów znaleźć można w komunikacie KPRM, na stronie gov.pl/koduj oraz na platformie OSE IT Szkoła. Przekonajcie się sami, że programować każdy może!

W razie pytań zachęcamy do kontaktu: programowanie@mc.gov.pl.

Kursy e-learningowe z nauką programowania w języku Scratch zostały przygotowane w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystania technologii cyfrowych” realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Państwowy Instytut Badawczy NASK. Materiały są kontynuacją dotychczasowych działań na rzecz upowszechnienia nauki programowania wśród uczniów szkół podstawowych, ich rodziców i nauczycieli realizowanych w ramach Klubu Młodego Programisty.

Z poważaniem,

Zespół OSE

Zobacz również...

Skip to content