MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

25 marca cały świat wspomina i czyta tego dnia choć fragment jednej z powieści tego autora!
John Ronald Reul Tolkien urodzony 3 stycznia 1892 r. w Republice Południowej Afryki, zmarł 2 września 1973 r. w Wielkiej Brytanii; brytyjski pisarz i profesor filologii klasycznej i literatury staro- angielskiej na Uniwersytecie Oxfordzkim.
Spopularyzował literaturę fantasy; poliglota – znał bardzo dużo języków, w tym łacinę, grekę, duński, lombardzki, hiszpański, rosyjski, esperanto, norweski, hebrajski (język polski uznał za zbyt trudny.)
Powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” napisał jako pierwszą, był to prezent dla jego małych synków. Znajomi Tolkiena zachwycili się nią i namówili go, aby nie przestawał pisać….
Znajomość starych języków, podań i legend skandynawskich ludów a także zainteresowanie różnymi kulturami oraz bogata wyobraźnia bardzo pomogły pisarzowi stworzyć niepowtarzalne, oryginalne dzieła. Powieści zostały zekranizowane i stały się jeszcze bardziej popularne na całym świecie.
Tolkien miałby dziś 128 lat!

Powieści:

„Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Trylogia „Władca Pierścieni” 1. Drużyna Pierścienia 2. Dwie wieże
3. Powrót króla „Silmarilion” ( wydana pośmiertnie przez syna pisarza)

Ciekawostki o Tolkienie

*Był twórcą literackich światów z ich własnymi językami, które tworzył znając ich w rzeczywistości prawie 30, wśród nich języki martwe, potrzebne mu jednak do tworzenia własnych na potrzeby wykreowanych literackich światów.
*„Władca Pierścieni” powstawał przez 14 lat!
*Tolkien nie był wcale sprawny w obsłudze maszyny do pisania. Mowa nawet w niektórych źródłach o tym, że pisał tylko palcami wskazującymi, powoli wystukując treść. Jest to o tyle szokujące, że na przykład jego „Władca Pierścieni” liczy sobie tysiące stron!

Zachęcamy do czytania

Zobacz również...

Skip to content