Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

  • received_1126040641174656
  • received_4595410253808686
  • received_471307550736307

A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
Nie znać języka swego-hańbą oczywistą”.
F.K. Dmochowski

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy to w obronie języka bengalskiego zginęło 5 studentów.  W historii Polski też możemy odnaleźć wiele przykładów postaw Polaków, którzy za cenę własnego życia bronili mowy ojczystej i dorobku kulturalnego naszego narodu. Dzięki temu żyjemy dzisiaj w kraju, w którym możemy bez przeszkód i z dumą posługiwać się własnym językiem. Świadczy on o tożsamości narodowej i patriotyzmie „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” (Mikołaj Rej). Ideą MDJO jest podkreślenie różnorodności językowej i kulturowej świata, promowanie wielojęzyczności, a także zwrócenie uwagi na języki zagrożone i ginące.

Z tej okazji w naszej szkole dzieci z grupy 0A poznały „twórców mowy polskiej” i wspólnie stworzyły gazetkę, która przedstawia sylwetki wybitnych przedstawicieli polskiej literatury dziecięcej: Juliana Tuwima, Jana Brzechwę, Wandę Chotomską, Marię Konopnicką, a także cytaty dotyczące mowy jako naszego największego skarbu kulturalnego.

 

Zobacz również...

Skip to content