Młodzi patrioci

W uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj włączyła się cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.

Uczniowie naszej szkoły zgłosili się do udziału Ogólnopolskim Projekcie „Młodzi w Akcji – Wiwat Niepodległość”. Zaplanowali
i zorganizowali szereg różnych inicjatyw. W październiku przeprowadzali wywiady ze 100 Polakami, by poznać ich poglądy na temat patriotyzmu oraz kogo uważają za wybitnego Polaka. Zorganizowali również pokaz filmowy dla uczniów klas VII i VIII. Po obejrzeniu filmu „Kamienie na szaniec” rozmawiano o tym, czym był patriotyzm dawniej i jak dziś można wyrażać miłość do ojczyzny.

9 listopada nasza szkoła zmieniła się nie do poznania. Na holu pojawiły się słupy ogłoszeniowe rodem z II Rzeczypospolitej. Umieszczono na nich wykonane przez uczniów biogramy wybitnych Polaków i życzenia dla Polski.

Sala historyczna zamieniła się w muzeum, w którym można podziwiać wystawę „Qultowe przedmioty niepodległej Polski”. Powstała ona dzięki uczniom i nauczycielom, którzy przynieśli z domu stare przedmioty.

Na dolnym holu działała kawiarenka „Słodka niepodległość”. Można w niej nabyć biało-czerwone ciasta oraz patriotyczne zakładki do książek, będące świetną pamiątką.

Głównym punktem obchodów była uroczysta akademia, podczas której o godz. 11.11 cała społeczność naszej szkoły odśpiewała pełną wersję hymnu państwowego. W ten sposób włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji “Rekord dla Niepodległej”. Ponadto wręczono medale siedmiu wybitnym Polakom (w ich role wcielili się oczywiście nasi koledzy), którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Koło teatralne zaprezentowało montaż słowno-muzyczny ukazujący trudną drogę naszego kraju do odzyskania wolności. Kulminacją było wspólne odśpiewanie pieśni „Niepodległa, niepokorna”.

Z pewnością o tym dniu będziemy opowiadać przyszłym pokoleniom, gdyż Ojczyznę nosi się w sercu, a sztafeta pokoleń trwa.