NIESAMOWITY KONCERT KOLĘD Z UDZIAŁEM ORKIESTRY DĘTEJ ORAZ UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 10 i 8 W RUMI

Granie i śpiewanie kolęd, pastorałek czy piosenek nawiązujących do magii świąt, to nieodłączny element każdego Bożego Narodzenia. Co więcej, kolędowanie jest na tyle powszechnym zjawiskiem, że zajmuje solidne miejsce nie tylko w obszarze kultury katolickiej.
Tak czy inaczej, granie i śpiewanie kolęd jest wspaniałą polską i europejską tradycją, którą warto przypominać, pielęgnować, a także ubogacać. Taki też cel przyświecał organizatorom Koncertu Kolęd, czyli dyrektorom, nauczycielom oraz dzieciom z naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej Nr 8 z Rumi oraz muzykom z Orkiestry Dętej z parafii p.w. NMP Wspomożenia Wiernych na czele z dyrygentem p. Tadeuszem Grucza. Od tego roku to szerokie grono promotorów tej wspaniałej świątecznej tradycji postanowiło połączyć siły, podzielić się doświadczeniami w zakresie gry i śpiewu kolęd, by finalnie – przygotować po raz pierwszy w historii duże wydarzenie muzyczne na miarę ich sił, pomysłów i talentów. Dziś można już z całą pewnością powiedzieć, że wspólny wysiłek został uwieńczony sukcesem. W czasie koncertu można było usłyszeć wspaniałe, wzruszające wykonania współczesnych kolęd takich jak „Podarunki z nieba”, „Tobie Mały Panie czy „Maleńki Jezu”, piękne aranżacje kilku znanych i mniej znanych kolęd na orkiestrę dętą, a także tradycyjne kolędy i pastorałki takie jak „Cicha Noc” czy „Gdy Śliczna Panna”, które nucili także zgromadzeni goście. Całość dopełniała prosta, ale zgrabnie przygotowana sceneria, a także informacje i anegdoty, które odczytywali prezenterzy. Na zakończenie, bardzo miłym akcentem były słowa uznania, które przekazali dyrektorzy obu szkół – p. dyr. Marzena Górska oraz p. dyr. Beata Kędzierska oraz zgromadzeni goście. Nie obyło się bez niespodzianek w postaci kwiatów, okolicznościowych publikacji oraz… partytury Hymnu Szkoły autorstwa p. Beaty Awsiukiewicz, którą przygotował osobiście p. Tadeusz Grucza. Zapis nutowy został przekazany p. Piotrowi Kopciewiczowi, w celu wygenerowania na tej podstawie podkładu muzycznego do Hymnu Szkoły w aranżacji na kilka instrumentów.
W najbliższym czasie planujemy publikację kilku utworów nagranych w czasie koncertu. Większą liczbą zdjęć można znaleźć na stronie internetowej naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej Nr 8 w Rumi.
ORGANIZATORZY:
p. Beata Kędzierska – dyrektor SP10
p. Marzena Górska – dyrektor SP8
p. Tadeusz Grucza – dyrygent Orkiestry Dętej
p. Beata Awsiukiewicz – chór „Ergo Cantemus”
p. Anna Szlas – przedszkole
p. Joanna Jóźwiak – przedszkole
p. Magda Kawecka – Piłat – zespół „Rozśpiewana Ósemka”
p. Piotr Kopciewicz- Zespół Muzyczny „Ósemeczki”, akompaniament na gitarze
p. Patrycja Moczadłowska – scenografia
p. Irena Burczyk – scenografia i wystrój sali
p. Kamila Helak – wystrój sali
p. Krystyna Baranowska – zaproszenia
WYSTĄPILI:
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 10 i 8
– grupa OB
– Chór szkolny „Ergo Cantemus!”
– dzieci z zespołu „Rozśpiewana Ósemka”
– dzieci z Zespołu Muzycznego „Ósemeczki”
– Katarzyna  – skrzypce
– Paweł  – skrzypce
– Jagna – skrzypce
– Eliza – pianino
Instrumentaliści z Orkiestry Dętej z parafii p.w. NMP Wspomożenia Wiernych na czele z dyrygentem p. Tadeuszem Gruczą
ZAPROSZENI GOŚCIE:
p. Marzena Lipka – starszy wizytator Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Gdańsku
p. Katarzyna Pierzgalska – Naczelnik Wydziału Edukacji , Kultury i Sportu w Rumi
p. Elżbieta Daniluk – radca prawny UM Rumia
p. Bogdan Tokłowicz – pełnomocnik d.s. oświaty
Radni Miasta Rumi i powiatu wejherowskiego
p. Krzysztof Dośla – przewodniczący Zarządu Regionu Solidarność
p. Daniel Ptach – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej i Organowej w Rumi
p. Urszula Klawiter – autorka publikacji o Ks. Stanisławie Ormińskim
p. Andrzej Waśkowski wiceprezes chóru Lira w Rumi
Prezes ZNP w Rumi i Przewodnicząca Solidarności w Rumi
Dyrektorzy przedszkoli rumskich
Koncert Kolęd wspierały Rady Rodziców działające przy obu szkołach.
Zdjęcia z koncertu wykonali:
p. Angelika Imianowska -Pilech z firmy Sztuka Fotografii – Angelika
p. Piotr Kopciewicz

Zobacz również...

Skip to content