Noc Bibliotek w szkolnej bibliotece

4 października br. nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek 2019
( uczestniczyliśmy w takim wydarzeniu po raz pierwszy, swój akces zgłosiło ok. 1800 różnych bibliotek w całym kraju; pierwsze takie wydarzenie w Polsce miało miejsce w 2015 roku,
a z każdym rokiem poszerza się krąg uczestników).

Noc Bibliotek to święto bibliotek i czytania, które łączy ludzi w każdym wieku, o różnych zainteresowaniach i zachęca do spotkania z literaturą. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem Znajdźmy wspólny język.

Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy 4a, 4b oraz 4c. Szybko doszli do wniosku,
że
wspólnym językiem może być nie tylko czytanie, ale również uczestnictwo w słuchaniu opowieści, podobne zainteresowania, hobby, zabawa czy chęć przeżycia przygody poza domem, na przykład w piątkowy wieczór w szkole.

Po przywitaniu uczestników wydarzenia pracownice biblioteki zaprezentowały wiersz inauguracyjny, który należało odczytać tego wieczoru na wszystkich spotkaniach Nocy Bibliotek. Był to utwór Joanny Mueller „Po co są wiersze”, a przytoczono w nim różne argumenty w obronie poezji, na przykład ten:

Po czwarte także:
Nie ma problemu,
żeby wierszyki czytać samemu-
bo kiedy zaczniesz rymować głośno,
uczynisz znośną każdą samotność.

Mocne argumenty przekonały słuchaczy, że z poezją można się zaprzyjaźnić.

Tego wieczoru gościem biblioteki szkolnej była pracownica zaprzyjaźnionej Filii nr4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, pani Małgosia. Odczytała w sposób niezwykle ekspresyjny fragment książki Marcina Wiechy „Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka”, przenosząc słuchaczy w świat wampirów. To spotkanie z literaturą było niezwykle wesołe. Dało się jednak odczuć atmosferę napięcia, która udzieliła się wszystkim słuchaczom.
Na zakończenie wizyty w bibliotece dwaj
uczniowie z klasy 4b zaprezentowali swoje hobby:
kolekcję owadów oraz konstrukcje zbudowane z klocków Lego.

Każdy z nich opowiedział o początkach swojej pasji i o tym , jak stał się właścicielem zaprezentowanych eksponatów. Chłopcy zaimponowali koleżankom, kolegom oraz nauczycielom i nagrodzono ich gromkimi brawami.

Gdy spotkanie w szkolnej bibliotece dobiegło końca, uczestnicy Nocy Bibliotek udali się na wykonywanie kolejnych zadań na terenie szkoły.
Za oknami panowała już ciemność.

Zobacz również...

Skip to content