Noc naukowców – rodzinny wieczór w Experymencie

W dniu 28 września br. uczniowie naszej szkoły, wraz z rodzicami i rodzeństwem, wyruszyli jak co roku do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, by wziąć udział w Nocy Naukowców. Wydarzenie to organizowane jest równocześnie w 300 miastach Europy. Podczas tegorocznej edycji, pt. „ Świat w skali NANO MIKRO i MAKRO”wspólnie wyruszyliśmy w fascynującą podróż do świat w mikroskali, testowaliśmy możliwości technologii VR i dowiedzieliśmy się, jak wykorzystać własny smartfon, by przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Byliśmy świadkami niesamowitego pokazu iluzji na experymentalnej scenie. Naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego pokazali nam co dzieje się pod mikroskopem, a także makroskalę dzięki programowi SatBałtyk i mikro, oglądając piaski w skali 1000:1. Ekspert z UG, krystalograf, oczarował nas rozmaitymi kształtami. Przez pryzmat mikroskopu podglądaliśmy, co w trawie i w wodzie piszczy. Niejednemu z nas udało się zauważyć pantofelki, eugleny, wirki, rozwielitki, niesporczaki i piękne okrzemki. Dowiedzieliśmy się także, jak pracuje kamerzysta i scenograf, jak duże jest DNA i czym jest tajemniczy kwark, czym jest fraktal. Podczas spotkania każdy z uczniów miał także okazję zmierzyć się z jednym z problemów, z jakimi na co dzień muszą sobą radzić osoby z niepełnosprawnością, poruszające się na wózku inwalidzkim.
Dodatkową atrakcją tego wieczoru było stanowisko Supernanomateriały, dzięki któremu poznaliśmy niesamowite materiały wykonane z zastosowaniem nanotechnologii. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu ok. północy.
Do zobaczenia za rok.