Poniedziałek z Tolkienem szkolnej bibliotece

   „ Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje,
niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba”

       /J. R. R. Tolkien, Hobbit czyli tam i z powrotem/

25 dzień marca to obchodzony od 2003 roku Światowy Dzień Czytania Tolkiena, autora powieści fantasy. Sławę przyniosły mu opublikowana w roku 1937 powieść „Hobbit, czyli
tam i z powrotem” oraz jej  kontynuacja „Władca Pierścieni” napisana w sześciu częściach.
Od niedawna ich ekranizacją cieszą się widzowie na całym świecie.

Na zajęciach czytelniczych , upamiętniających ten niezwykły dzień, uczniowie klas 6a, 6b oraz 5a mieli okazję poznać niezwykłe życie oraz twórczość autora światowej sławy Johna Ronalda Reula Tolkiena. Ten profesor literatury staroangielskiej, poliglota, miłośnik legend
i sag skandynawskich i germańskich ,dzięki niezwykle bujnej wyobraźni stworzył świat Śródziemia i jego mieszkańców, którymi są gobliny, krasnoludy, hobbici, przeżywający przygody w miejscach takich jak Samotna Góra, Mroczna Puszcza czy Góry Mgliste. Te wyimaginowane postacie przeżywają ludzkie namiętności, toczą walki na śmierć i życie, posługują się sprytem i podstępem, walcząc o sprawiedliwość i poszanowanie prawa własności.
Świat powieści Tolkiena budzi żywe zainteresowanie wśród młodych ludzi, którzy stykają się z podobnymi problemami  w grach komputerowych i filmach najnowszej generacji.
Zaproszeni na spotkanie z Tolkienem uczniowie wysłuchali uważnie informacji o autorze, ciekawostek o jego życiu i powieściach ,a także  poznali fragmenty rozdziału pierwszego „Hobbita”. Był to wstęp do lektury, z którą spotkają się na lekcjach języka polskiego.

Zobacz również...

Skip to content