Rocznica Grudnia 70

Piotr M. kl VIII A

Jak w rozumieniu wartości jaką jest solidarność może nam pomóc znajomość uniwersum Tolkiena „Władcy Pierścieni”? Podzielcie się swoimi refleksjami z kolegami i koleżankami z klasy.

J.R.R.Tolkien stworzył w swoich powieściach świat kompletny. Świat przemyślany, ze swoją historią, geografią i fabułą. Tolkien zaczyna swą powieść od przedstawienia wioski hobbitów, którzy żyją sobie spokojnie mając jak każdy swoje zwyczaje, przyzwyczajenia, troski i radości. Świat dla nich jest prosty a wszystko co dzieje się wokoło mało ważne. Hobbici stronią do żyjących obok nich ludzi, krasnoludów, elfów i czarodziei. Ten Świat jest jednak zagrożony przez siły zła. Ukazane jest jak różne rasy mimo różnic w wyglądzie, temperamencie, kulturze, zwyczajach oraz często skłóconych są wstanie wznieść się ponad to co ich różni. Dla obrony przed zniszczeniem i podporządkowaniem siłom zła czyli Saronowi są w stanie pokonać własne uprzedzenia. Poprzez wspólny cel dochodzi do zjednoczenia sił i solidarności w wspólnej walce królestw i ras przeciwko wrogowi. Znajomość świata stworzonego przez Tolkiena pozwala zrozumieć, że nadrzędną wartością otaczających nas osób nie jest to jak wyglądają i w jakim kraju się urodzili. Tą wartością jest to co mamy w środku i nasza odwaga do czynów, które świadczą o tym kim jesteśmy.
W powieści to ci najmniejsi, pozornie najsłabsi są najbardziej odporni na działanie pierścienia, który niesie ze sobą zło. Jest to wskazówka dla nas, że ten, który wydaje się być słaby, może w chwilach zagrożenia mieć więcej odwagi niż niejedna silna osoba. Dobierając drużynę pierścienia nie pominięto żadnej rasy, tak aby wszyscy mieli wpływ na to co się stanie, nie odrzucono nikogo bo kierowano się mądrością, że nawet najmniejszy i pozornie najsłabszy może zmienić przyszłość.  I choć przedstawiciele ras byli dla siebie z początku nieufni, z biegiem czasu stawali się przyjaciółmi. Solidarność to uczucie wspólnych wartości chęć poświęcenia się dla innych i akceptacja różnic.

 

Mapa myśli – Solidarność

 

Zobacz również...

Skip to content