RUMIA OCZAMI DZIECI – PROJEKT EKOLOGICZNY PT.: „Rośliny poprawiające jakość powietrza w naszych mieszkaniach”
Rumia Oczami Dzieci – Ekologia autorstwa Ela Ambo
Rośliny pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.
Poza tym, że wytwarzają niezbędny do życia tlen, wychwytują z powietrza toksyczne związki i je neutralizują oraz podnoszą wilgotność powietrza w pomieszczeniach.
Ponieważ w naszych mieszkaniach i szkole otaczają nas przedmioty, które emitują wiele trucizn, to rośliny mogą być wielką pomocą w ich eliminowaniu, a przynajmniej zmniejszaniu ich poziomu.
Do owych trujących związków należą m.in. toluen, ksylen, formaldehyd, benzen, styren, fenole, czy radon.
Mogą one znajdować się m.in. w meblach (szczególnie tych z płyty wiórowej, klejonej z użyciem żywic mocznikowo-formaldehydowych), panelach podłogowych, dywanach, wykładzinach, tapetach, materiałach izolacyjnych, lakierach do podług, mebli, farbach, czy tkaninach.
Poza tym dostają się one do pomieszczeń również wszelkie procesy spalania drewna oraz paliw kopalnych, a więc węgla i spalin samochodowych.
Owe trucizny prawie całkowicie wchłaniają się poprzez drzewo oskrzelowe. Jest także obecny w zawieszonym pyle, będącym częstym zanieczyszczeniem powietrza wewnętrznego. Wdychanie tego pyłu powoduje znaczne zwiększenie absorpcji formaldehydu w oskrzelach, dodatkowo podrażnia spojówki oczu oraz błony śluzowe dróg oddechowych. Powoduje pieczenie oczu, łzawienie, kaszel, kichanie, suchość w gardle oraz katar.
Jakby tego było mało, formaldehyd został zaliczony do kancerogenów grupy B1 według Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami, co znaczy, że jest to substancja o prawdopodobnym kancerogennym działaniu na człowieka.
Aby przekonać ludzi do działania roślin, swoje badania przeprowadzili naukowcy z NASA, którzy określili, które z nich najlepiej działają. Listę roślin doniczkowych specjaliści z agencji opublikowali w raporcie „Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement”. Są to rośliny na ogół dobrze nam znane, a niektóre bardzo popularne:
Zielistka Sternberga
Bluszcz pospolity
Epipremnum złociste
Palmy
Sansewieria (wężownica)
Skrzydłokwiat
Anturium
Chryzantemy wielkokwiatowe
Nefrolepis wyniosły – Paprotka
Daktylowiec niski
Bluszcz pospolity
Aglaonema
Anturium Andreego
Gerbera Jamesona
Oto przykładowy opis działania jednej z roślin:
Chryzantema
To prawdziwy pogromca trujących związków, które znajdują się w powietrzu. Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce powinny sięgnąć właśnie po nią. Z powietrza usuwa trichloroetylen, ksyleny, toluen, formaldehyd, benzen i amoniak.
To interesujące zagadnienie przekonało nas do zajęcia się tym problemem w tegorocznej realizacji projektu ekologicznego- „Rumia oczami dzieci”.
źródła:
https://www.rp.pl/nieruchomosci/art3275001-zwiazki-toksyczne-w-domu-trujace-mieszkania-to-nie-mit
https://kobieta.onet.pl/dom/formaldehyd-trujaca-substancja-obecna-w-mieszkaniach/p903txn