Spotkanie z Sudanem

 

5 kwietnia br. odbyło się w Stacji Kultura spotkanie z archeologiem i podróżnikiem Anną Jaklewicz, w którym uczestniczyli  uczniowie klasy VIIc z wychowawcą.
Bohaterka spotkania od lat jeździ na wykopaliska archeologiczne do Afryki, ostatnio
do Sudanu. Jest globtroterem, mimo młodego wieku mieszkała już w Chinach, Wietnamie, Laosie, Indiach, Egipcie. Podróże i poznawanie świata to jej pasja, podobnie jak praca zawodowa i związane z nią przygody. Publikuje regularnie w National Geographic  TRAVELER, organizuje wyprawy do Azji, jest pilotem wyjazdów trampingowych.
W Stacji Kultura opowiadała młodym ludziom o pracy archeologa w Sudanie, dokąd jeździ w zorganizowanej grupie od lat. Przekazała w bardzo ciekawy sposób informacje
o życiu Sudańczyków, ich zwyczajach, religii, kulturze, kuchni. Zapoznała z celem prowadzonych badań archeologicznych, pokazała, jak wygląda codzienna praca na prastarym cmentarzysku. Polscy badacze prowadzą  tam taki sam  tryb życia, jak Sudańczycy – bez udogodnień i wygód. Z miejscową ludnością łączy ich przyjaźń, czego dowodem jest udział w rodzinnych uroczystościach tubylców. Młodzież z zainteresowaniem oglądała prezentowane zdjęcia i filmiki , po raz pierwszy miała okazję – dzięki kamerze – zobaczyć wnętrze rozkopanego grobowca. Dzięki temu spotkaniu Sudan przestał być tylko miejscem  zaznaczonym na mapie.

                                                                                            Longina Wojciechowska-Klecha

Zobacz również...

Skip to content