Światowy Dzień Kostki Rubika

17 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Kostki Rubika. Tego dnia każdy uczeń mógł przynieść do szkoły swoją kostkę i wziąć udział w konkursie ułożenia kostki w jak najkrótszym czasie. Po kilku próbach najlepsi okazali się być Tymek z 8C (57,7s), Stasiu z 8C (1,04min), Amelka z 8B (1,08min), Piotr z 5A (1,14min) oraz Lena z 7A (1,20min). Zwycięzcom jak i pozostałym zawodnikom gratulujemy umiejętności!!! 
 
Czy doskonale wszystkim znana kostka Rubika może mieć coś wspólnego z matematyką, poza swoim (z grubsza) sześciennym kształtem? Otóż tak! Aby jednak ten związek wytłumaczyć potrzebne jest pojęcie permutacji. Permutacja to nic innego jak zmiana kolejności, poprzestawianie. Czegokolwiek. Mogą to być liczby. Mogą być krzesła. A mogą być kolorowe kwadraciki na ścianach kostki.
Każda ściana kostki Rubika składa się z 9 jednokolorowych kwadratów. Ścian jest oczywiście sześć. Mamy więc 9×6=54 kwadraty.
Okazuje się, iż taka podgrupa liczy dokładnie:

8!×12!×210×37=43 252 003 274 489 856 000 permutacji.
43 tryliony 252 biliardy 3 biliony 274 miliardy 489 milionów 856 tysięcy.

Tyle właśnie jest możliwych ułożeń kostki Rubika. Aby uzmysłowić czytelnikowi jak duża jest to liczba, wyobraźmy sobie film, w którym każda klatka pokazuje dokładnie jedno możliwe ułożenie kostki. Projekcja takiego filmu (przyjmują standardowo 24 klatki na sekundę) trwałaby ponad 57 miliardów lat! Gdyby ten film zaczęto odtwarzać w chwili wielkiego wybuchu, do dnia dzisiejszego dotarlibyśmy dopiero do około ¼ jego długości!

Zobacz również...

Skip to content