ŚWIĘTO SAMHAIN czyli „Irlandzkie Dziady”.

10 listopada br., w ramach współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej, uczniowie klasy 6a wzięli udział w listopadowej lekcji tematycznej o święcie SAMHAIN (czyt. sałin) , czyli „Irlandzkich Dziadach”.
Materiał przygotowany przez Fundację, pozwolił nam poznać najstarsze wierzenia i tradycje dawnej Irlandii, tajemniczy świat fascynujących Celtów i klasyczne gotyckie powieści grozy irlandzkich autorów – Portret Doriana Graya ( Oscara Wilde`a) oraz Draculę ( Brama Stockera) .
Pani Justyna Mazurek- Schramm- wiceprezes Fundacji Kultury Irlandzkiej- w znakomity sposób opowiedziała nam, m.in. o Tír na nÓg czyli Krainie wiecznej młodości występującej w mitologii irlandzkiej, drzewach wróżek, biżuterii Celtów, Czyśćcu św. Patryka ( Lough Derg), mitologicznych leśnych wróżkach (Banshee) i Powozie Śmierci ( Coiste-bodhar, coach-a-bower).
Prezentacje skupiały się głównie na historii, mitach i literaturze.
Dziękujemy pani Justynie za mile spędzony czas.

Zobacz również...

Skip to content