SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE – CISZA

„Cisza przynosi nam często wiedzę, którą jeszcze nie do końca pojęliśmy, że mianowicie posiadamy życie wewnętrzne. Poprzez ciszę dziecko, być może po raz pierwszy, spostrzega własne życie wewnętrzne (…). Cisza przygotowuje duszę na określone wewnętrzne doświadczenia (…). Po doświadczeniu ciszy nie jest się tym, kim było się wcześniej.” jak pisała Maria Montessori.
W dzisiejszym dniu w ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie „walka z hałasem” przedszkolaki z grupy 0A wzięły udział w lekcji ciszy inspirowanej metodą Marii Montesorii.
Podstawową zasadą ćwiczenia było ułożenie 3 elementów na środku elipsy. Element może położyć tylko jedna osoba na raz. Nie może ona poprawiać tego, co już zostało ułożone przez innych. Reszta dzieci siedzi na linii elipsy. Jest to wspaniała szkoła szacunku dla drugiego człowieka, którego musimy zaakceptować takim, jaki jest, choć to czasami trudne. Zadaniem dzieci było ułożenie domu, chociaż wizja każdego dziecka była inna, wspólnie udało im się stworzyć jeden obraz.

Zobacz również...

Skip to content