TWORZYMY KRYSZTAŁKI SOLI, czy eksperymenty klasy 4a

Tuż przez świętami przeprowadziliśmy eksperyment polegający na dodaniu do słoika z wodą soli kuchennej i wymieszania jej aż do rozpuszczenia. W pewnym momencie sól już nie chciała się rozpuszczać i powstał roztwór nasycony. Na słoiku położyliśmy patyczek tak, aby nitka dotykała dna słoiczka. Po kilku dniach na sznurku pojawiły się małe kryształki. Kiedy woda wyparowała sól oblepiła sznurek i słoik. Każdy ruch słoikiem burzył strukturę krystalizującej się soli i zamiast kryształków mieliśmy osad.
EFEKTY EKSPERYMENTU:
Krystalizacja i rozpuszczanie się substancji są procesami odwracalnymi. W roztworach nasyconych ustala się stan równowagi między tymi procesami. Usuwając pewną ilość rozpuszczalnika z roztworu nasyconego przez odparowanie, naruszamy równowagę, dlatego zaczynają się wytrącać kryształy substancji rozpuszczonej. Przez powolne wytrącanie otrzymujemy duże kryształy.

Radość z otrzymanych kryształków na twarzach uczniów bezcenna.

Zobacz również...

Skip to content