W hołdzie poległym

Piaśnica

„ Opowiedz przyszłym pokoleniom mój przyjacielu.
O Piaśnickich lasach przesiąkniętych krwią
O małych dzieciach matkach i ojcach
Których płomień zgasł w tych lasach… ”

Uczniowie naszej szkoły wraz z p. Elżbieta Groth /kustosz muzeum Stutthof, badaczka zbrodni piaśnickie /oraz  p. Karolem Wardańskim /Prezes Związku byłych Więźniów Hitlerowskich  i Obozów Koncentracyjnych/  wzięli udział w uroczystościach patriotycznych w Piaśnicy.  To tam od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. oddziały Selbstschutzu i SS zamordowały ok. 12 tys. niewinnych ludzi. Ofiary pochodziły głównie ze środowiska kaszubskiej i pomorskiej inteligencji. Piaśnica od lat jest miejscem zadumy i przemyśleń. 

Dziękujemy p. Elżbiecie i p. Karolowi za żywą lekcję historii.

Zobacz również...

Skip to content