Wieści z biblioteki szkolnej – pilne

Już 7 czerwca o godzinie 10.00 w całej Polsce  uczniowie będą pobijać  rekord w jednoczesnym czytaniu. To akcja społeczna, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zamanifestowanie, że czytają więcej niż dorośli. Ostatnio wykonane badania dowodzą, że aż 62% dorosłych Polaków nie czyta nawet jednej książki w ciągu roku. Cała nadzieja w młodych.

Akcji towarzyszą – wzorem lat ubiegłych – różne wydarzenia literackie: happeningi w plenerze, konkursy, spotkania z przedstawicielami władz lokalnych, warsztaty… Przygotowania
do tegorocznej, czwartej już edycji tej akcji trwają w naszej szkole od kilku dni. Zapraszamy zainteresowanych rodziców, którzy zechcą towarzyszyć dzieciom w tym ciekawym wydarzeniu.

Co czytają młodzi czytelnicy?
Aby się tego dowiedzieć, wystarczy sprawdzić w Internecie. Oto pomocne adresy:

lubimyczytać.pl ,     biblioNETka.pl,    http://fabrykadygresji.pl,

Twierdza Zbudowana Z Książek

Czytanie Moim Tlenem

Zaletą tych serwisów jest szczerość i spontaniczność wypowiedzi oraz możliwość rozeznania
w aktualnej modzie literackiej. To informacja cenna zarówno dla rodziców, bibliotekarzy oraz samych zainteresowanych czytaniem, czyli uczniów.

Mówił o tym w sposób niezwykle interesujący dr Michał Zając z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego w czasie konferencji dla nauczycieli bibliotekarzy, która odbyła się w ramach VI edycji ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci.
Spotkanie nosiło tytuł „ Książka -sztuka- nowe media czyli o gustach się nie dyskutuje
i  miało miejsce 29 maja br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku.