ZAKOCHANY NASTOLATEK…

Ktoś Ci się podoba… Kiedy mijasz go na korytarzu w szkole czy na osiedlowym chodniku – serce zaczyna mocniej bić. Starasz się być naturalny, ale i tak czujesz, że Twoje zachowanie zaczyna być „dziwne”. Starasz się jak najczęściej być w pobliżu tej osoby, lubisz na nią patrzeć, jesteś wyczulony na każde jej słowo czy gest. Zaczynasz dowiadywać się, co ta osoba lubi, jakiej słucha muzyki. Rozmyślasz o niej, zaglądasz na jej profil na FB, pragniesz coraz więcej o niej wiedzieć. I tak to się zaczyna… zakochujesz się…

Zakochanie to wręcz obowiązkowy etap każdej nastoletniej miłości. Zainteresowanie drugą osobą jest tak silne, że inne sprawy przestają mieć dla Ciebie znaczenie. Liczy się tylko czas spędzony z tą osobą lub czas poświęcony na myślenie o tej osobie.

Zakochanie jest bardzo przyjemnym stanem – rozpiera Cie szczęście, czujesz, że możesz przenosić góry – wszystko dzięki fenyloetyloaminie (w skrócie: PEA). To dzięki tej substancji Możesz nie spać całą noc marząc o ukochanym, a potem i tak nie czujesz zmęczenia. Przypływ aktywności, bezsenność, utrata apetytu, drżenie rąk, kołatanie serca, przyśpieszony oddech, ekstaza, ale także niepokój oraz strach przed utratą ukochanej osoby to z kolei wpływ innego hormonu – dopaminy.

Jak widzisz – zakochaniem rządzą pewne substancje w naszym organizmie – pewnie dlatego mówi się często o „chemii miłości”.

Zdarzają się też szkolne miłości, które trwają przez kolejne lata i owocują małżeństwem.

Kilka wskazówek do szczęśliwego bycia razem:

Zachowajcie równowagę w dawaniu i braniu. Poświęcanie się i podporządkowanie nie zaskarbi miłości partnera. Wcześniej czy później jedno się zbuntuje, a drugie znudzi.

Nie traktujcie się jak własność. Słowa: “jesteś mój/moja” nie oznaczają: “musisz robić to, co ja chcę”.

Zaakceptujcie swoje hobby. Warto wykazać choć trochę zainteresowania pasją partnera. Dobrze też mieć choćby jedno wspólne zajęcie, bo to bardzo utrwala więzi.

Pielęgnujcie uczucie. Pamiętajcie o komplementach, o urodzinach, czułych gestach. Pochwały typu: “ślicznie wyglądasz” czy “dobrą podjąłeś decyzję” wprawiają w doskonały nastrój i wywołują wzajemną życzliwość.

Dbajcie o higienę osobistą i wygląd.

Rozmawiajcie ze sobą. Milczenie jest niebezpieczne. Lepiej otwarcie powiedzieć, jakie mamy oczekiwania lub co nas gnębi, niż liczyć na to, że nasze myśli zostaną odgadnięte, i nosić w sercu urazę.

Zobacz również...

Skip to content