DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Historia święta

Data dnia nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Warto wiedzieć, że dzień nauczyciela 2020 jest oficjalnie nazywany dniem edukacji narodowej. Komisja Edukacji Narodowej została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zatwierdzona przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.
Historia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce sięga 1957 roku. W tym roku odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie. Podczas tego spotkania ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Natomiast w 1972 roku zatwierdzono dzień nauczyciela. A na datę wybrano rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej -14 października.

Kiedy Dzień Nauczyciela obchodzą inne kraje?

Światowy Dzień Nauczyciela wypada innego dnia. Dzień nauczyciela jest obchodzony 5 października. Obchodom święta patronuje UNESCO. Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Nauczyciela 2020 został proklamowany w 1994 roku. Jest on pamiątką podpisania w 1966 roku „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzi wiele narodów. Jednak praktycznie w każdym kraju jest on celebrowany w innym dniu. Przykładowo w Meksyku nauczyciele świętują 15 maja. A kiedy dzień nauczyciela obchodzą nasi sąsiedzi? Czesi i Słowacy wybrali na święto nauczyciela 28 marca.

Zobacz również...

Skip to content