Żywa lekcja historii

2 września 2018r. uczniowie naszej szkoły pod opieką wicedyrektorów: p. B. Awsiukiewicz, p. J. Szulc wzięli aktywny udział w uroczystościach upamiętniających historię II wojny światowej.

79 lat temu, 2 września 1939 roku na teren tworzącego się KL Stutthof przybył pierwszy transport więźniów – Polaków zatrzymanych przez Niemców w pierwszych dniach II wojny światowej.

W uroczystości wzięły udział trzy byłe więźniarki: Maria Liberadzka, Genowefa Szopinska i Małgorzata Hinca. Oficjalne wystąpienie w imieniu byłych więźniów – zgodnie z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją – wygłosił 98-letni Feliks Werner Rzeźnikowski – nr obozowy 19384; harcerz, żołnierz ZWZ-AK, po wojnie represjonowany przez komunistyczne władze, w tym przez funkcjonariuszy PUBP w Kościerzynie, dziś honorowy obywatel Kościerzyny.

Po zakończeniu uroczystości pod głównym Pomnikiem Ofiar Obozu nastąpiło otwarcie nowej, ważnej wystawy o Polakach z terenu Wolnego Miasta Gdańsk, którą przygotowała grupa pracowników Muzeum Stutthof w Sztutowie.

 

Zobacz również...

Skip to content